Strona główna > Akcesoria dla graczy > Czy Alibaba zostanie podzielona na sześć części i stworzy holding?

Szukasz tanich produktów? Zobacz gazetki promocyjne wszystkich sieci handlowych w Polsce!

Chiński rząd zajął się gigantem technologicznym, a ruch IPO fintechowej spółki Ant Group został odwołany. Alibabie wszczęto postępowanie antymonopolowe. Teraz jednak pojawiają się oznaki złagodzenia stanowiska Pekinu wobec firm technologicznych, a Jack Ma pojawił się w Chinach po raz pierwszy od ponad roku.

Wzrost przychodów Alibaby spowolnił

Alibaba podkreśla, że mimo ogłoszonego podziału, planowane redukcje kosztów są konieczne ze względu na spowolnienie wzrostu i straty na giełdzie wynoszące około pół biliona dolarów, spowodowane represjami rządu. Przez dwie dekady Alibaba rozwijała się dzięki ogromnym inwestycjom. Chiński sklep detaliczny pozostanie w pełni zależny od lokalnego rynku. Akcje notowane na giełdzie w USA wzrosły o około 9% na początku sesji.

aliexpress

Restrukturyzacja firmy Alibaba

Szef firmy Daniel Zhang napisał w e-mailu do pracowników, że rynek jest najlepszym wskaźnikiem, a restrukturyzacja umożliwi szybsze reagowanie na zmiany rynkowe. Zhang będzie nadal przewodzić grupie w przyszłości. Obserwatorzy rynku uważają, że planowany podział może oznaczać, że Alibaba jest gotowa do pozyskiwania pieniędzy na rynku kapitałowym w przyszłości. Każda dziedzina biznesowa będzie miała swojego prezesa i członków zarządu. Zhang będzie również kierował działem chmury. Ekspertom wydaje się, że to oznacza, że technologie oparte na sztucznej inteligencji (AI) będą odgrywać ważniejszą rolę.