Strona główna > Akcesoria dla graczy > Jak wybrać grę komputerową dla dziecka?

Komputery w naszych domach są dziś już czymś oczywistym. Nie zaskakuje również to, że gry komputerowe stają się ulubioną rozrywką tak w przypadku dzieci, jak i młodzieży. Niestety, o ile młodzi ludzie nie mają problemu z rozeznaniem się w specyfice otaczającego ich wirtualnego świata, o tyle dorośli często odnoszą wrażenie, że już od dawna nie nadążają za tempem zmian. Gdy więc pojawia się potrzeba kupienia gry dla dziecka, stają przed wyzwaniem, z którym niejednokrotnie nie są w stanie dać sobie rady. Na szczęście, mogą liczyć na kilka naprawdę wartościowych wskazówek.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na znaczenie, jakie ma relacja rodziców i dziecka. Jeśli ci ostatni wiedzą, co lubi maluch i co mu sprawia radość, są też w stanie wskazać te rodzaje gier, które powinny go zainteresować. Branża gier komputerowych doskonale zdaje sobie sprawę zresztą z tego, że zainteresowania graczy są bardzo zróżnicowane, bez problemu można więc znaleźć gry idealne dla miłośników sportu, wyścigów samochodowych oraz gracz​średniowiecza. Jeśli rodzic chce wybierać gry w sposób odpowiedzialny, a jednocześnie zależy mu na tym, aby sprawić dziecku autentyczną przyjemność, nie zaszkodzi, jeśli raz na jakiś czas porozmawia z maluchem na temat tej formy rozrywki i to nawet, gdy sam za nią nie przepada. Taka rozmowa może być cenniejszym źródłem wiedzy niż dziesiątki publikacji w Internecie.

Zawsze warto też zainteresować się tym, jakie tytuły gier znajdują się już w kolekcji dziecka i do których z nich wraca ono najczęściej. Na wielu portalach można znaleźć przecież informacje o tytułach podobnych do konkretnej gry i już to może okazać się bazą dla rodziców. Gdy mamy już pewne wyobrażenie na temat potrzeb dziecka i rynku gier, powinniśmy najpierw wybrać kilka tytułów, które nam samym wydają się interesujące, a następnie poszukać w sieci informacji na ich temat. Opis gry jest znacznie cenniejszym źródłem informacji niż jej pudełko i zwykle można mieć do niego więcej zaufania niż do sprzedawcy, któremu zależy przede wszystkim na tym, aby sprzedać oferowany przez siebie produkt. Warto też pamiętać, że gry są poddane określonym podziałom i klasyfikacjom. Rodzicom przyda się zwłaszcza system PEGI, który sugeruje, w jakim minimalnym wieku powinien być gracz sięgający po dany tytuł. Oczywiście, ciągle mamy do czynienia jedynie z sugestiami, a rodzic musi mieć na uwadze to, że czasem gra strategiczna jest uznawana za niewłaściwą dla dzieci tylko dlatego, że opowiada o wojnach, które rzeczywiście miały miejsce w historii.