Strona główna > Akcesoria dla graczy > Słuchawki dla gracza - na co zwracać uwagę?

Zakup słuchawek dla gracza nie musi być trudny, warto mieć jednak świadomość tego, że wymaga on skoncentrowania się na funkcjach, które w innych okolicznościach uznalibyśmy za mniej istotne, a czasem nawet – niezbyt przydatne. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście pozycjonowanie dźwięku pozwalające nam na określenie, skąd dochodzą dane odgłosy. Gry już od dawna są nam w stanie zaproponować tak zwany dźwięk przestrzenny, a ten ma wpływ na działania, jakie podejmujemy podczas rozgrywki. Często nie jesteśmy w stanie kontrolować tego wszystkiego, co dzieje się w naszym otoczeniu, gra utrudnia nam to bowiem albo nawet nie daje takiej możliwości w celu uatrakcyjnienia rozgrywki. To, skąd dochodzi dźwięk, może mieć więc duże znaczenie dla naszego ostatecznego sukcesu, prawidłowa interpretacja pozwala bowiem na szybszą reakcję.

Słuchawki dla graczy są zwykle wyposażone w przetworniki. Te, w zależności od modelu, charakteryzują się konstrukcją otwartą, półotwartą albo zamkniętą. Słuchawki otwarte zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są nam w stanie zagwarantować wysokiej jakości dźwięk. Niestety, nie zawsze sprawdzają się najlepiej, nie tłumi bowiem tych dźwięków, które docierają do gracza z zewnątrz. Słuchawki półotwarte to zwykle rozwiązanie kompromisowe, akcesoria dla graczy​natomiast słuchawki zamknięte odznaczają się doskonałą izolacją dźwięków otoczenia, mogą przy tym pochwalić się bardziej obfitymi basami niż inne ich typy.

Kryterium podziału słuchawek może być też wielkość muszli oraz sposób, w jaki nawiązuje ona kontakt z uchem. Słuchawki nauszne mają więc mniejsze muszle, które opierają się wprost na małżowinie usznej. Z kolei tak zwane słuchawki wokółuszne są większe, a ich znakiem rozpoznawczym jest to, że okalają całe ucho. Opierają się na głowie, a to sprawia, że są uważane za wygodniejsze. Jedną z ważniejszych cech słuchawek przeznaczonych dla gracza jest izolowanie go od tych dźwięków, które napływają z jego bezpośredniego otoczenia. Oczywiście, z tym zadaniem najlepiej radzą sobie słuchawki, dla których typowa jest konstrukcja zamknięta. Kupując słuchawki dla gracza należy mieć też na uwadze to, e w nowych grach i przy zaawansowanej rozgrywce komputery pracują pod dość dużym obciążeniem. Wytwarza się wówczas dużo ciepła, a w związku z tym konieczne jest szczególne troszczenie się o to, aby praca układu chłodzenia była możliwie jak najbardziej efektywna. Niestety, zwiększanie prędkości pracy wentylatorów ma wpływ na to, że stają się one głośniejsze, co może utrudniać rozgrywkę.