Strona główna > Akcesoria dla graczy > Zmiany zachodzące w akcesoriach komputerowych

Wraz z rozwojem komputerów rozwijają się też akcesoria wykorzystywane wraz z nimi. Jeszcze do niedawna nie istniały płaskie monitory, a domowe drukarki czy w ogóle drukarki były nie do pomyślenia. Producenci musieli rozwijać swoje akcesoria, by nadążały za możliwościami oferowanymi przez komputery. Bardzo dobrze widać ten proces na przykładzie gier komputerowych.

Dobrym przykładem może tutaj być znaczenie myszki komputerowej w bardzo dynamicznych grach, kiedy gracz z lepszym refleksem przegra z graczem z gorszym refleksem tylko dlatego, że ma gorszy sprzęt. Konieczny jest zakup myszki z lepszym czasem reakcji. Drukarki to też znakomity przykład. Początkowo drukarki igłowe pozwalały na drukowanie zwykłego tekstu, ale wraz z rozwojem możliwości narzędzi graficznych komputera musiały powstać drukarki pozwalające na realne wykorzystywanie narzędzi graficznych czy programów do profesjonalnej obróbki zdjęć. Warto podkreślić, że rozwój tego typu akcesoriów został praktycznie wymuszony poprzez rozwój komputerów. Na początku są to rzeczy drogie, ale po czasie stają się dostępne dla nas wszystkich, tak jak tanie drukarki stojące w każdym domu.

Monitory komputerowe

Najciemniej jest zawsze pod latarnią i tak też jest w przypadku akcesoriów komputerowych. Największe zmiany na tym polu dotknęły bowiem monitorów akcesoria dla gracza​komputerowych, urządzeń absolutnie niezbędnych do ich obsługi. To dzięki monitorowi wiemy, co się dzieje. W praktyce każdy komputer jest sprzedawany z monitorem, jeśli już nie posiadamy swojego monitora.

Za generowanie obrazu odpowiada karta graficzna. Może być elementem osobnym lub może znajdować się wewnątrz procesora. Wtedy podpinamy monitor do płyty głównej.

Ceny monitorów spadają. Za kilkaset złotych można kupić duże, płaskie urządzenie LCD, które w dodatku jest energooszczędne i promieniuje w minimalnym zakresie. Istnieją nawet monitory brajlowskie, które umożliwiają pracę osobom niewidomym poprzez „wyświetlanie” na swoich ekranach trójwymiarowych kształtów. Bez monitora nie da się współpracować w żaden sposób z komputerem i zawsze musi to być pierwsze akcesorium, które do niego zakupimy.