Strona główna > Komputer dla gracza > Laptop dla gracza i jego parametry

Szukasz tanich produktów? Zobacz gazetki promocyjne wszystkich sieci handlowych w Polsce!

Czy osoba, która lubi grać w gry komputerowe potrzebuje dziś bardzo dobrego laptopa. Odpowiedź na tak postawione pytanie może być zarówno twierdząca, jak i przecząca, a kluczowe wydaje się zastanowienie się nad tym, w jakie gry chce grać. Jeśli mamy do czynienia z nieskomplikowanymi grami oraz z tymi, w czasie których rozgrywka toczy się w Internecie, nie najwyższe parametry komputera nie są wcale poważniejszym problemem. Prosty, tani laptop wydaje się więc w takich okolicznościach wystarczający.

Jeśli jednak mamy do czynienia z osobą, która podchodzi z entuzjazmem do najnowszych gier akcji lub gier wyścigowych, będzie ona dążyć do tego, aby jej ulubione tytuły gwarantowały możliwie jak najwyższy poziom animacji w grze bez lagów i zatrzymań. W takim przypadku od laptopa oczekuje się odpowiedniej wydajności, na co wpływ ma nie tylko sama karta graficzna, ale i procesor. Oczywiście, wydajne podzespoły to nie wszystko, zaskoczeniem nie powinno być więc to, że gracze stawiają też na duży ekran (przynajmniej 17 cali) i rozdzielczość. Owszem, nadal mamy do czynienia z problemem mobilności, który wymaga rozpatrzenia, nie da się jednak ukryć, że schodzi on na dalszy plan. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć w tym kontekście przede wszystkim odpowiednia gry​wentylacja, wydajny procesor i karta graficzna generują bowiem sporo ciepła.

Nie można też zapominać o tym, że gracze zwracają uwagę na wiele kwestii, które są drugorzędne dla zwykłych użytkowników, czego przykładem może być choćby ergonomia klawiatury dla gracza. Musi to wpływać tak na wymiary, jak i na wagę laptopa. Istnieją pewne elementy, które mają szczególnie duże znaczenie dla gracza, w pierwszej kolejności należy więc poddać analizie procesor. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im jest on mocniejszy, tym lepiej. Dziś największą popularnością cieszą się rozwiązania Inter Core serii i5 lub i7, choć nie oznacza to wcale, że inne rozwiązania nie spełnią naszych oczekiwań. Kolejnym istotnym parametrem wydaje się pamięć RAM. Standardowa ma od 4 do 8GB, choć gracze często uważają, że dopiero powyżej tej wartości można mówić o rozwiązaniach, którymi warto się zainteresować. Najważniejszym elementem komputera dla gracza pozostaje jednak karta graficzna, choć sporo uwagi poświęca się też ekranowi. Jeśli zespoły zostaną dobrane we właściwy sposób, możemy oczekiwać, że granie okaże się prawdziwą przyjemnością. Warto więc upewnić się, że laptop zapewnia nam płynność animacji pamiętając, że nie ma tu miejsca na kompromisy.

Zobacz również