Strona główna > Komputer dla gracza > Monitor dla gracza

Monitor dla gracza

Gry komputerowe, tak zwany esport, to bardzo szybko rozwijająca się gałąź rozrywki multimedialnej, już bardzo duża, a z każdym rokiem jeszcze większa i równie szybko się rozwijająca. Producenci podzespołów komputerowych doceniają ten fakt i oferują specjalnie zaprojektowane karty graficzne czy płyty główne przeznaczone specjalnie do gier. W ten sam sposób postępują producenci peryferiów. Na początku zaczęły się pojawiać myszy komputerowe dla graczy i specjalne podkładki do nich. Potem dołączyły do nich specjalne klawiatury i podzespoły komputerowe o wydajności dostosowanej do potrzeb graczy. Przyszedł też wreszcie czas na specjalne monitory.

Monitory dla graczy posiadają cechy zoptymalizowane na potrzeby elektronicznej rozgrywki. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to co i jak widzimy na ekranie komputera ma ogromne znaczenie dla naszej sprawności w grach. Tym bardziej, że przed monitorem spędzamy zwykle wiele godzin.

Sam komputer jest już w stanie generować piękną, realistyczną grafikę i umie robić to w sposób bardzo szybki. Żeby jednak w pełni z tego skorzystać, potrzebny jest monitor o odpowiednich możliwościach. Jedną z najważniejszych cech, jakie musimy brać pod uwagę wybierając monitor do gier, jest rodzaj laptop dla gracza​wykorzystywanej matrycy. To od niego zależy, czy monitor będzie w stanie odpowiednio szybko wyświetlać obraz i nie produkować różnego rodzaju błędów rozmazujących lub zakłamujących to, co się przed naszymi oczami będzie pojawiało.

Czas reakcji matrycy

Nie jedynym, ale bardzo ważnym elementem wyboru jest czas reakcji matrycy czyli to, ile czasu zajmuje monitorowi przejście od bieli do czerni i z powrotem. Różne rodzaje matrycy różnie sobie z tym radzą, ponieważ często inne cechy są stawiane jako priorytet.

Za najlepszy rodzaj matrycy dla gracza uchodzą matryce TN i jej nowsze wersje. Są to typowe matryce do gry charakteryzujące się najniższym czasem reakcji (nawet 1ms), ale ogólnie nie są za ładne. Matryce MVA w ostatnim czasie zyskują dużą popularność i chociaż ich czas reakcji to co najmniej 4ms, nie jest to jeszcze poziom uciążliwy. Najładniejsze są zdecydowanie matryce IPS, których jest kilka rodzajów. Niektóre z nich nadają się do gier, ale większość posiada czas reakcji na poziomie dużo powyżej 5ms, co jest już problemem dla ludzi grających w dynamiczne gry.